Najlepsi w warzeniu porterów

Znamy wyniki tegorocznego Pomorskiego Konkursu Porterów Domowych im. Sławka Pahlke. Najlepsi w sztuce warzenia piwa okazali się w tym roku panowie.

W sobotę piwa zgłoszone do konkursu oceniali sędziowie: Maciej Chołdrych, Roman Kotlewski, Rafał Kowalczyk, Andrzej Sadownik i przewodnicząca składu Agnieszka Wołczaska-Prasolik, w poniedziałek portery testowane były w laboratorium Browaru Amber.

Do konkursu zgłoszono 12 porterów. Różnice w punktacji pierwszej trójki były niewielkie. Świadczy to o bardzo wyrównanym poziomie. Pierwsze miejsce zajął Waldemar Pitala, za nim kolejno: Janusz Ściebura i Jacek Głuchowski.

Warzenie piwa ma w sobie coś ze sztuki i magii, podobnie jak gotowanie. Jest to wspaniałe hobby, ponieważ pozwala czerpać radość tak z tworzenia jak i z konsumowania. By w domowych warunkach uwarzyć piwo, nie jest potrzebna bardzo specjalistyczna wiedza, ale trzeba poznać podstawy i zdobyć doświadczenie. Potem można udoskonalać receptury, testując nowe smaki, mieszanki, składniki, na skalę nieosiągalną dla dużych browarów.

Warzenie piwa w domu to nie jest nowa moda, a powrót do korzeni. Dzięki takim konkursom jak Pomorski Konkurs Porterów Domowych organizowany przy udziale Browaru Amber, domowi piwowarzy mają szansę sprawdzić swoje produkty w profesjonalnym laboratorium, poddać je specjalistycznej ocenie pod kątem jakości i sprawdzić ich parametry.

Wyniki PKPD:

1. Waldemar Pitala 40,4 pkt.
2. Janusz Ściebura 40,2 pkt.
3. Jacek Głuchowski 39,8 pkt.
4. Cezary Mikowski 36 pkt.
5. Jacek Stachowski 35,6 pkt.
6. Agnieszka Łopata 34,2 pkt.

Nagrody

Biuro prasowe