Browar Amber wspiera kulturę

W poniedziałek 28 stycznia w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska odbędzie się oficjalna prezentacja obrazu zakupionego dzięki dofinansowaniu pochodzącemu ze sprzedaży piwa Johannes.

Browar Amber od momentu powstania prowadzi aktywne działania promujące region. Kiedy rok 2011 ogłoszono rokiem Jana Heweliusza, Browar Amber, by przypomnieć wybitnego astronoma, ale przede wszystkim, wielkiego piwowara, wprowadził na rynek piwo Johannes. „Działamy od niespełna 20 lat, lecz splot okoliczności sprawił, że jesteśmy w tej chwili jedynym spadkobiercą wielowiekowych tradycji gdańskiego browarnictwa” – mówią przedstawiciele Browaru Amber – „czujemy się bardzo mocno związani z regionem, dlatego nie możemy skupiać się w swojej działalności wyłącznie na wątkach ekonomicznych” – dodają.

Powstanie marki Johannes było wspólną inicjatywą Browaru Amber i Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Część przychodu ze sprzedaży piwa jest przeznaczana na zakup eksponatów do muzeum. 28 stycznia zaprezentowany zostanie obraz zakupiony dzięki dofinansowaniu pochodzącemu ze sprzedaży piwa Johannes. W pewnym sensie to więc konsumenci piwa są współfundatorami dzieła, którego autor i tytuł mają pozostać tajemnicą do momentu odsłonięcia.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zdradza, że obraz to reprezentacyjny portret zamożnego patrycjusza. Autorem dzieła jest malarz związany z (dziewiętnastowiecznym) środowiskiem artystycznym Gdańska. Jego obrazy wchodziły w skład przedwojennych zbiorów Muzeum Miejskiego. Artysta ten miał również udział w tworzeniu nie zachowanej dekoracji malarskiej wnętrza jednej z najważniejszych budowli publicznych w Gdańsku. Obraz stanowi rzadkość na rynku sztuki ze względu na czas powstania, osobę artysty i nieznane losy innych jego dzieł.

Johannes to jasne piwo o pełnym i dojrzałym bukiecie, warzone tradycyjną metodą. Swój esencjonalny smak zawdzięcza długiemu leżakowaniu i wysokiemu poziomowi ekstraktu (14,5%), który zapewnia bardzo wyraźny smak. Łagodna goryczka i silne słodowe nuty sprawiają, że Johannes jest piwem wyjątkowym.

Dzięki rodzinnej pasji oraz oryginalnym, tradycyjnym recepturom w Browarze Amber powstają niepowtarzalne, regionalne produkty, znane od lat wielbicielom dobrego piwa.

Browar z Bielkówka jako pierwszy z Polskich browarów wprowadził na rynek ciemne piwo specjalne Koźlak w malowanej butelce, a rok później niepasteryzowane Piwo Żywe. Na początku XXI wieku była to duża innowacja. Dziś z tych pomysłów czerpią inne regionalne browary, a obie marki są rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Oficjalna uroczystość prezentacji obrazu odbędzie się 28 stycznia o godzinie 10.15 w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

Nagrody

Biuro prasowe