Biuro Prasowe

Komunikaty prasowe

Zagadka rozwiązana! Znamy tożsamość kupca gdańskiego z obrazu Louisa Sy

Obraz został zakupiony do zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w styczniu 2013 roku, dzięki wsparciu finansowemu pochodzącemu ze sprzedaży piwa Johannes z Browaru Amber.

sy3

16 kwietnia 2013 roku w Dworze Artusa odbyła się uroczysta prezentacja Portretu kupca gdańskiego autorstwa Louisa Sy, zakupionego do zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska dzięki dofinansowaniu ze strony Browaru Amber. Uroczystość stanowiła kontynuację wydarzenia z 26 stycznia, kiedy obraz pokazano publiczności po raz pierwszy. Kolejne spotkanie związane z Portretem kupca gdańskiego odsłoniło tajemnicę tożsamości przedstawionego na obrazie mężczyzny.

Od początku fascynowało nas, kim jest przedstawiony na portrecie mężczyzna” – mówi Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG. – Czuliśmy, że podobnie jak Loius Sy, autor obrazu, uwieczniony na portrecie mężczyzna był znaczącą postacią w życiu XIX-wiecznego Gdańska”.

Zagadkę obrazu rozwiązała Pani Krystyna Jackowska z Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk. Przedstawiony na obrazie mężczyzna to pochodzący z starej anglosaskiej rodziny, osiadłej w Edynburgu John Sprot  Stoddart,  kupiec  należący do elity  tego zawodu w Gdańskujeden z wybitniejszych znawców handlu pszenicą na rynku angielskim. W Gdańsku, z malarzem Louisem Sy, Stoddaet spotykał się przede wszystkim na gruncie Towarzystwa Sztuk Pięknych, gdzie przez wiele lat zarówno Stoddart jak i Sy wchodzili w skład Zarządu.

Zakup tak cennego obrazu możliwy był dzięki wsparciu pochodzącemu ze sprzedaży piwa Johannes. Marka Johannes powstała w 2011 roku, w czterechsetną rocznicę urodzin Jana Heweliusza, by przypomnieć wybitnego astronoma, ale przede wszystkim, wielkiego piwowara. Była to wspólna inicjatywa Browaru Amber i Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Część dochodu ze sprzedaży piwa przekazywana jest na zakup eksponatów do muzeum.

Browar Amber od momentu powstania prowadzi aktywne działania promujące region. Przekazując środki Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska nawiązał do tradycji dobrze znanej Janowi Heweliuszowi, mianowicie finansowania kultury i nauki z przychodów ze sprzedaży piwa.

 • Muzeum Historyczne Miasta Gdańska kupiło portret autorstwa Louisa Sy
  Muzeum Historyczne Miasta Gdańska kupiło portret autorstwa Louisa Sy
  Zapisz
 • Muzeum Historyczne Miasta Gdańska kupiło portret autorstwa Louisa Sy 2
  Muzeum Historyczne Miasta Gdańska kupiło portret autorstwa Louisa Sy 2
  Zapisz
 • Muzeum Historyczne Miasta Gdańska kupiło portret autorstwa Louisa Sy 3
  Muzeum Historyczne Miasta Gdańska kupiło portret autorstwa Louisa Sy 3
  Zapisz
 • Zagadka rozwiązana! Znamy tożsamość kupca gdańskiego z obrazu Louisa Sy
  Zagadka rozwiązana! Znamy tożsamość kupca gdańskiego z obrazu Louisa Sy
  Zapisz
Wróć