Browar Amber wspiera kulturę Pomorza

Dzięki środkom pochodzącym ze sprzedaży piwa Johannes gdański Dom Uphagena wzbogacił się o unikatowy eksponat – porcelanową figurkę pochodzącą z XVIII wieku.

Zakup tak wyjątkowego przedmiotu był możliwy dzięki współpracy Browaru Amber z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Jej efektem było powstanie marki piwa Johannes. Część środków ze sprzedaży tego piwa przekazywana jest na zakup eksponatów do muzeum.

Dzięki pozyskanym w ten sposób środkom, w 2013 roku zbiory muzeum wzbogacił obraz pędzla Louisa Sy „Portret kupca gdańskiego”. W tym roku zakupiono porcelanowy pojemnik w kształcie baranka z pozłacanymi rogami.

Jest to wyjątkowy przedmiot ze słynnej manufaktury w Miśni, zaprojektowany przez urodzonego w Gdańsku artystę Petera Reinickego (1711 lub 1715-1768), który był jednym z najbardziej znanych projektantów wyrobów porcelanowych. „Dzięki hojności sponsora udało się pozyskać element galanterii stołowej, a mianowicie niezwykłej urody baranka z miśnieńskiej porcelany – wyjaśnia dr Ewa Barylewska-Szymańska, kierownik Domu Uphagena – Mamy już w naszych zbiorach rozmaite wyroby porcelanowe, zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne, więc baranek stanowi cenne uzupełnienie kolekcji” – dodaje.

Muzealnicy zwracają uwagę, że fundatorami nowego eksponatu są wszyscy, którzy kupili piwo Johannes. „Każda z tych osób ma prawo czuć satysfakcję, że dołożyła się do wzbogacenia gdańskich zbiorów” – podkreślają.

„Przekazując środki muzeum, Browar Amber nawiązuje do tradycji dobrze znanej Janowi Heweliuszowi, mianowicie finansowania kultury i nauki z przychodów ze sprzedaży piwa” – mówi Marek Skrętny, dyrektor marketingu Browaru Amber.

Pojemnik w kształcie baranka z pozłacanymi rogami można podziwiać w Domu Uphagena, gdzie stanowi część stałej ekspozycji.

JohannesBrowarAmber_6

JohannesBrowarAmber_3

JohannesBrowarAmber_2

JohannesBrowarAmber_5

Johannes_BrowarAmber_1

JohannesBrowarAmber_4

 

Nagrody

Biuro prasowe