Zagadka rozwiązana!

Znamy tożsamość mężczyzny z obrazu Louisa Sy. Obraz został zakupiony do zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w styczniu 2013 roku, dzięki wsparciu finansowemu pochodzącemu ze sprzedaży piwa Johannes.

Dzieło pędzla tak znakomitego artysty doskonale wpisuje się w kanon zbiorów gdańskiego muzeum. Tożsamość bohatera portretu do dziś stanowiła zagadkę „Od początku fascynowało nas, kim jest przedstawiony na portrecie mężczyzna” – mówi Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG. – „Czuliśmy, że podobnie jak Loius Sy, autor obrazu, uwieczniony na portrecie mężczyzna był znaczącą postacią w życiu XIX-wiecznego Gdańska”.

Zagadkę obrazu rozwiązała Krystyna Jackowska z Polskiej Akademii Nauk. Przedstawiony na obrazie mężczyzna to pochodzący z Edynburga John Sprot Stoddart, angielski kupiec, jeden z wybitniejszych znawców handlu pszenicą na rynku angielskim, ale również wybitna postać na polu kultury w Gdańsku. Stoddart był przez wiele lat członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Zakup tak cennego obrazu możliwy był dzięki wsparciu pochodzącemu ze sprzedaży piwa Johannes. Marka Johannes powstała w 2011 roku, w czterechsetną rocznicę urodzin Jana Heweliusza, by przypomnieć wybitnego astronoma, ale przede wszystkim, wielkiego piwowara. Była to wspólna inicjatywa Browaru Amber i Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Browar Amber od momentu powstania prowadzi aktywne działania promujące region. Przekazując środki Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska nawiązał do tradycji dobrze znanej Janowi Heweliuszowi, mianowicie finansowania kultury i nauki z przychodów ze sprzedaży piwa.

Nagrody

Biuro prasowe